מה עושים עם דורבן ברגל – הבנת הגורמים, הסימפטומים ואפשרויות הטיפול

דורבנות ברגל, המוכרות גם כדורבנות עצם או דורבנות בעקב, הן משקעי סידן היוצרים בליטות גרמיות על עצם העקב. הן עלולות לגרום לכאב ולאי נוחות, להשפיע על הפעילויות היומיומיות של האדם ועל בריאות כף הרגל הכללית. הגורמים, הסימפטומים והאפשרויות הטיפוליות השונות לדורבנות ברגל, אבל מה עושים עם דורבן ברגל?

גורמים לדורבנות ברגל

דורבנות ברגל עלולות להתפתח מסיבות שונות, כולל דלקת כף הרגל, חוסר איזון בשרירים, דלקת, גורמים ביומכניים והזדקנות או נעליים שאינן מתאימות היטב. הבנת הגורמים הבסיסיים לדורבנות ברגל חיונית לטיפול יעיל ומניעה.

דלקת כף הרגל

הגורם השכיח ביותר לדורבן ברגל הוא דלקת כף הרגל, דלקת ברקמה דמוית חוט (כף הרגל) שמתחילה בעקב ועד לכרית כף הרגל ותומכת בקשת. מצב זה עלול לגרום לכאב כרוני ועלול לגרום להיווצרות דורבנות בעקב עקב המשיכה המתמדת של חיבור כף הרגל לעצם.

חוסר איזון בשרירים

חוסר איזון בשרירים בכף הרגל ובעגל עלול לתרום להתפתחות דורבנות ברגל. מתיחות בשרירי העגל או בשרירי כף הרגל מפעילות מתח מוגזם על האזור שבו השריר מתחבר לעצם, וגורמות לדלקת ולעיתים להיווצרות דורבנות עצם.

דלקת

דלקת בכף הרגל, בין אם עקב פציעה, מאמץ חוזר ונשנה או חיכוך, עלולה להוביל להתפתחות דורבנות ברגל. התגובה הטבעית של הגוף לדלקת היא להפקיד סידן באזור הפגוע, מה שגורם לצמיחת בליטות גרמיות.

גורמים ביומכניים

ביומכניקה לא תקינה של כף הרגל, כמו קשתות נפולות או יתר פרונציה, עלולה לתרום להתפתחות דורבן בעקב. בעיות אלה גורמות למתח ועומס לא תקינים על הפסיה הפלנטרית ורקמות רכות אחרות, מה שמוביל לדלקת ולהיווצרות דורבנות עצם.

הזדקנות ונעליים לא מתאימות

ככל שאנו מתבגרים, הריפוד הטבעי של כף הרגל עלול להישחק, מה שמגביר את הסיכוי לפתח דורבן בעקב. בנוסף, נעילת נעליים לא מתאימות עלולה לתרום להתפתחות דורבן בעקב על ידי גרימת לחץ וחיכוך מוגזמים על עצם העקב.

תסמינים של דורבן בעקב

דורבן בעקב עלול לגרום לתסמינים שונים, החל מאי נוחות קלה ועד כאב עז. ייתכן שאנשים מסוימים עם דורבן בעקב לא יחוו שום תסמינים, בעוד שאחרים יתקשו ללכת או לעמוד לפרקי זמן ממושכים.

כאב בעקב

הסימפטום השכיח ביותר של דורבן בעקב הוא כאב בעקב, שיכול להיות לסירוגין או כרוני. הכאב בדרך כלל גרוע יותר בעמידה או בהליכה ראשונה לאחר תקופת מנוחה ועלול להיחלש ככל שהאדם ממשיך לנוע.

פגיעה ברקמות רכות

הכאב הקשור לדורבן בעקב לעתים קרובות אינו נגרם על ידי הדורבן עצמו אלא על ידי פגיעת הרקמות הרכות המלווה אותו. דלקת בפסיה הפלנטרית וברקמות שמסביב עלולה להוביל לכאב ולאי נוחות, שעלולים להחמיר בנוכחות דורבן עצם.

רגישות ודלקת

דורבן בעקב עלול לגרום לרגישות ודלקת באזור הפגוע, במיוחד כאשר מופעל לחץ ישירות על הדורבן. רגישות זו עלולה להקשות על הליכה או עמידה לפרקי זמן ממושכים מבלי לחוות כאב.

כאב חד בעמידה או בהליכה

אנשים רבים עם דורבן בעקב מתארים את הכאב כתחושה חדה ודוקרת כשהם עומדים או הולכים לראשונה לאחר תקופת מנוחה. כאב זה עלול להיחלש ככל שהם ממשיכים לנוע, אך הוא עלול לחזור אם הם יושבים או נחים לפרק זמן ממושך ואז עומדים או הולכים שוב.

כאב עמום עם תנועה

במקרים מסוימים, הכאב הקשור לדורבן העקב עשוי להופיע ככאב עמום שמחמיר בתנועה. סוג כאב זה עשוי להיות נסבל יותר מכאב חד ודוקר, אך הוא עדיין יכול להשפיע על הפעילויות היומיומיות של האדם ועל בריאות כף הרגל הכללית שלו.

מה עושים עם דורבן ברגל – פתרונות נפוצים

ישנן מספר אפשרויות טיפול שמרניות זמינות לטיפול בכאב ובדלקת הנגרמים מדורבן העקב. טיפולים אלה הם בדרך כלל קו ההגנה הראשון ויכולים להיות יעילים בהפחתת כאב ושיפור בריאות כף הרגל הכללית.

תרופות אנטי-דלקתיות דרך הפה ללא מרשם (OTC), כגון איבופרופן ונפרוקסן, יכולות לעזור לנהל כאב ודלקת הקשורים לדורבן העקב. בעוד שתרופות אלה לא יכווצו את דורבן העצם עצמו, הן יכולות להקל על הסימפטומים הנלווים.

פיזיותרפיה יכולה להיות מועילה בטיפול בדורבן העקב על ידי התייחסות לחוסר איזון בשרירים ושיפור הגמישות. תרגילים המתמקדים במתיחת שרירי השוקית והפסיה הפלנטרית יכולים לעזור להקל על הכאב ולמנוע פציעה נוספת.

שילוב תרגילי מתיחה וחיזוק קבועים בשגרה היומית יכול לעזור לשפר את בריאות כף הרגל הכללית ולהפחית את הסיכון לפתח דורבן העקב. מתיחות שוקית, מתיחות אצבעות הרגליים ותרגילי קשת כף הרגל יכולים כולם להיות מועילים בשמירה על תפקוד תקין של כף הרגל ומניעת דורבן העקב.

שיטת RICE – מנוחה, קרח, דחיסה והרמה – יכולה לעזור להפחית כאב ולמזער נפיחות הקשורים לדורבן העקב. מנוחת כף הרגל הפגועה, הנחת קרח למשך עד 15 דקות בכל פעם, שימוש בתחבושות דחיסה והרמת כף הרגל מעל גובה הלב יכולים כולם לעזור לנהל את הסימפטומים ולקדם ריפוי.

מדרסים או אביזרים אורטופדיים יכולים להיות מועילים בטיפול בדורבן בעקב, במיוחד אם הם נגרמים על ידי ביומכניקה לא תקינה של כף הרגל. מדרסים אלה מספקים תמיכה לקשתות כף הרגל, מפחיתים גירוי סביב הדורבן ומשפרים את תפקוד כף הרגל הכללי.

נעילת נעליים מתאימות עם תמיכה נאותה לקשת וריפוד יכולה לסייע בהקלה על הכאב ולמנוע התפתחות של דורבן בעקב. סדים ליליים יכולים גם להיות מועילים בשמירה על יישור נכון של כף הרגל והפחתת המתח על הפסיה הפלנטרית בזמן השינה.

טיפול בגלי הלם חוץ גופיים (ESWT) הוא אפשרות טיפול לא פולשנית שצברה פופולריות בשנים האחרונות לטיפול בדורבן בעקב ומצבים שריר-שלדיים אחרים. הטיפול כולל שימוש בגלי קול בעלי אנרגיה גבוהה כדי לעורר את תהליך הריפוי הטבעי של הגוף ולקדם התחדשות של רקמות פגועות. ESWT יכול לסייע בהפחתת כאב, הפחתת דלקת ושיפור תפקוד כף הרגל הכללי עבור אנשים הסובלים מדורבן בעקב. במהלך הטיפול, איש מקצוע בתחום הבריאות מפעיל מכשיר נייד על האזור הפגוע, ומעביר גלי הלם ממוקדים החודרים לרקמה הרכה ומכוונים לדורבן העצם. ייתכן שיהיה צורך במספר מפגשים כדי להשיג תוצאות מיטביות, והטיפול משולב בדרך כלל עם שיטות טיפול שמרניות אחרות, כגון תרגילי מתיחה, פיזיותרפיה ומכשירים אורתופדיים. בעוד ש-ESWT עשוי לא להתאים לכולם וייתכן שלא יסיר את דורבן העצם עצמו, הוא הראה תוצאות מבטיחות בהקלה על כאב ושיפור איכות החיים של אנשים רבים הסובלים מדורבן בעקב.

מה לעשות עם דורבן ברגל בצורה כירוגית

במקרים שבהם טיפולים שמרניים אינם מצליחים להקל על כאב דורבן העקב במשך תקופה של 9-12 חודשים, ייתכן שיהיה צורך בהתערבות כירורגית. ישנן מספר אפשרויות כירורגיות לטיפול בדורבן בעקב, כולל:

  • הסרת הדורבן: כרוך בהסרה כירורגית של הבליטה הגרמית כדי להקל על הלחץ על הרקמות הרכות שמסביב.
  • שחרור הפסיה הפלנטרית: במקרים מסוימים, שחרור המתח על הפסיה הפלנטרית יכול לסייע בהפחתת הכאב והדלקת הקשורים לדורבן בעקב.
  • יישור מחדש של עצמות כף הרגל: במקרים שבהם דורבן בעקב נגרם על ידי ביומכניקה לא תקינה של כף הרגל, ייתכן שיהיה צורך בניתוח כדי ליישר מחדש את העצמות ולתקן את הבעיה הבסיסית.

ההחלמה והשיקום לאחר ניתוח דורבן בעקב ישתנו בהתאם להליך הספציפי שבוצע. חשוב לפעול לפי המלצות המנתח ולהשתתף בכל פיזיותרפיה שנקבעה כדי להבטיח תוצאה מוצלחת.

מה עושים עם דורבן ברגל? איך למנוע דורבנות ברגל

מניעת התפתחות של דורבן בעקב מלכתחילה היא הדרך הטובה ביותר לשמור על בריאות כללית של כף הרגל. מספר אסטרטגיות יכולות לסייע בהפחתת הסיכון להתפתחות דורבן בעקב:

נשיאת משקל גוף עודף עלולה להפעיל עומס נוסף על כפות הרגליים, ולהגביר את הסיכון לפתח דורבן בעקב. שמירה על משקל גוף בריא באמצעות תזונה נכונה ופעילות גופנית יכולה לסייע בהפחתת הסיכון לדורבן בעקב ולבעיות אחרות הקשורות לכף הרגל.

עיסוק בפעילות גופנית ומתיחות קבועות יכול לסייע בשמירה על תפקוד תקין של כף הרגל ולמנוע את התפתחות דורבן בעקב. התמקדו בתרגילים המכוונים לשרירי השוק, קשתות כף הרגל והפסיה הפלנטרית כדי לשמור על גמישות וחוזק.

נעילת נעליים מתאימות עם תמיכה מספקת לקשת כף הרגל וריפוד יכולה לסייע במניעת דורבן בעקב על ידי הפחתת הלחץ על עצם העקב והרקמות שמסביב. הימנעו מנעילת נעליים הדוקות מדי או כאלה שאינן מספקות תמיכה נאותה.

אם יש לכם בעיות ביומכניות בסיסיות, כגון קשתות כף רגל שטוחות או יתר פרונציה, חיוני לטפל בבעיות אלה כדי למנוע דורבן בעקב. מדרסים מותאמים אישית או תומכי קשת יכולים לסייע בתיקון בעיות אלה ולהפחית את הסיכון לפתח דורבן בעקב.

דורבן בעקב יכול להיות מצב כואב ומאתגר לטיפול, אך הבנת הסיבות, הסימפטומים ואפשרויות הטיפול הזמינות יכולה לסייע לאנשים למצוא הקלה ולשפר את בריאות כף הרגל הכללית שלהם. התערבות מוקדמת וגישה יזומה לטיפול בכף הרגל יכולות לעשות הבדל משמעותי בטיפול בדורבן בעקב ובמניעת סיבוכים נוספים. אם אתם חווים כאב בכף הרגל או חושדים שיש לכם דורבן בעקב, עכשיו אתם יודעים מה עושים עם דורבן ברגל

לעוד מאמרים במגוון נושאים https://atg.co.il/